Förhandsröstningen börjar idag!

Den egentliga valdagen för kommunalvalet är först den 13 juni men förhandsröstningen har börjat idag och slutar den 8 juni. Förutom att påminna alla om vikten att rösta vill vi uppmärksamma om att Vänsterförbundet har många bra kandidater här i Åbo. Dessa kandidater hittar ni genom att klicka vidare till denna sida.

Bland dessa kandidater finns det flera som är svenskspråkiga och eftersom Åbo Gröna Vänster är den svenskspråkiga lokala vänsterföreningen vill vi uppmärksamma de av våra medlemmar som ställer upp. Alla nedan nämnda personer har varit eller är aktiva i ÅGV på ett eller annat sätt.

Enligt nummerordning:

268, Li Andersson, riksdagsledamot

271, Nana Blomqvist, pol.mag, projektledare

276, Anna Funck, studerande i samhällsvetenskaper

294, Joonas Jormalainen, arbetar i kundbetjäning och studerande

306, Juha Laaksonen, catering- och anstaltsbiträde

308, Branko Lampi, studerande och aktivist

358, Joel Törrönen, formgivare

I Pemar kommun ställer också vår medlem Joona Niittumäki med nummer 11 upp i valet.

Obs, att info om valet och de av våra medlemmar som ställer upp i valet, även är tillgänglig här på vår egen webbplats. I Åbo finns för övrigt också tvåspråkiga Jaakko Lindfors 315 och Juho Pylvänäinen 334, som gör sina kampanjer på svenska men inte är medlemmar i ÅGV.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s