Vänstervindar vol. 4 Arbetarklass

Nu på fredag kl.19 framåt är det dags för den fjärde volymen av Åbo Gröna Vänsters årligen återkommande evenemang Vänstervindar! Temat är Arbetarklass. Som vanligt erbjuder vi föreläsningar, diskussion och poesi som berör temat. Naturligtvis kommer vi även ha något smått och gott att bjuda på.

I år har vi Vänstervindar i restaurang Kasviskeidas. Adressen är Nylandsgatan 3.


Föredrag håller:

Jaakko Lindfors som är ordförande för Vänsterförbundet i Åbo. Han är en aktiv debattör och har uttalat sig om de försämrade förhållandena för lågavlönade yrkesarbetare i sitt politiska arbete.

Mathias Rosenlund som är författare och litteraturkritiker. Hans böcker Kopparbergsvägen 20 (2013) och Svallgränden 5 (2015) behandlar livet i prekariatet och den skugga som barndomen i arbetarklassen skapat.


Poesi läser:

Roxanna Fellman, Patricia Torvalds och Emma Andersson. Temat för poesiuppläsningen är arbete och könsroller.

 

Klicka här för evenemanget på Facebook!

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s